Kurumsal Kimlik

Genel ticaret yapımız düşünüldüğünde “kervan yolda düzülür” anlayışının hakim olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bir çok girişim, hayata geçirilmeden önce doğru yapısal ve finansal analizlere tabi olmuyor, iş planı ve hatta iş modeli bize düzgün kurgulanamıyor. Bunlar firmanın gerçekleştireceği projelerde başarısızlık yaşama olasılığını arttırıyor. Fakat aslına bakılırsa, bırakın projelere başlama aşamasını, bir çok firmanın kuruluş aşaması bile “şimdilik bir şey yapalım da, gerekirse sonra düzeltiriz” anlayışıyla yönetilmekte. Bunların başında da firmanın kurumsal kimliğinin oluşturulması var.

Bir çok girişimci, şirketin kuruluş aşamasında verilen bazı basit kararların, daha sonraki aşamada ne kadar büyük etkilerinin olabileceğinin farkında değil. Şirketlerin kuruluş aşamasından itibaren detaylı düşünülmesi gerektiğine inandığım bazı konuları irdelemek istiyorum.

Şirket İsmi

Bu konu bazıları tarafından obsesiflik derecesinde önemsenirken, genelde pek önemsenmez. Şirkete konulacak makul bir ismin, ilk algı üzerinde gözle görülür etki yarattığı atlanılır. Son dönemde kurulan yeni şirketler isimlerinin seçimi hakkında çok daha hassas ve bir çok detayı göz önünde bulunduruyor. Örnek vermek gerekirse, son şirketimizde oturup günlerce boş domain isimlerini araştırdık. Alanımızla ilgili onlarca kelimeyi araştırıp, uygun domain isimlerinin boş olduğu bir kısa liste yaparak, şirket adını bu liste içinden seçtik. Saçma görünen bu işlemin etkisini akılda kalıcı ve kolay bir domainin özellikle ayak üstü görüşmeler, fuar görüşmeleri gibi temaslar sonrasında görüyorsunuz.

Şirket ismi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, iş dünyasının uluslararası olduğu da düşünülerek kullanılacak harf ve karakterlerin seçimi, şirket isminin hiç değilse çok kullanılan dillerde ve hedef işbirliği ülkelerinizin dillerinde olumsuz bir anlama gelip gelmediği gibi detaylara dikkat edilmesidir.

Logo

Şirket logosu basit, yaratıcılık faktörüne sahip işler yapanlar haricinde, bir çok firma için basit bir detaydır. Hazır programlar veya komşunun oğlu tarafından yapılması istenir. Ne de olsa, hiç bir müşteri sizin logonuzu beğendiği için size iş vermeyecektir.

Fakat kapsamlı düşünüldüğünde mevzu böyle değildir. Logonun şekli, firma isminizi nasıl sergilediği, renkleri, akılda kalıcılığı, farklı uygulamalarda ve hatta elle bile rahatça işlenebilir olması gibi basit özellikler, uzun vadede marka algınız açısından büyük önem kazanacaktır. Düşünün, Pepsi, Starbucks, Shell gibi dünyanın en büyük markaları bile ihtiyaç görüp logolarını güncel şartlara göre revize ediyorlar. Halen logonun önemsiz olduğunu iddia edebilir misiniz?

Özellikle renk yerleşimi daha sonraki aşamada faturanızdan, kartvizitinize; irsaliyenizden kataloğunuza kadar her şeyinizi etkileyecek. Bu konuda yapılmış akademik çalışmaları göz ardı etmemek, ürün ve hizmetlerinizin karakterine uygun renkleri seçmek sizin adınıza büyük bir kazanım olacaktır.

Evrak

Her firmanın sahip olması gereken bazı zorunlu dokümanlar var. Bu kapsamda değerlendirilecek olan fatura ve irsaliyenin yanı sıra, faaliyetlerinizde kullanacağınız dosya, zarf, broşür gibi tamamlayıcı ürünler de, belirli bir kurumsal yapı içerisinde tasarlanmalı. Firma bilgileri ve logosunun yerleşimi, ilave görsel öğeler, kullanım kolaylığı sağlayacak yapı; bu dokümanları eline alan kitlede akılda kalıcı bir etki yaratacak, uzun vadede marka bilinirliği konusunda ciddi avantaj sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra, firmanızda kullanacağınız teklif, talep, satın alma, yazışma formları, kalite dokümantasyonu için kullanılacak formlar ve evrak gibi gerek kendi içerinizde kullanacağınız, gerekse diğer firmalarla paylaşacağınız bütün evrakın da bir biriyle ahenk içinde olması karşı tarafta güzel bir farkındalık yaratacaktır.

Tanıtım ve Promosyon Ürünleri

Tanıtım ürünlerinin içerisinde daha çok ürün broşürleri, kataloglarınız, yapılabiliyorsa işlevsel maketleriniz vb. düşünülebilirken, promosyon ürünleri deyince ürünlerinizin tanıtımda kullanacağınız çok geniş bir kapsamı ele alabiliriz.

Ürün broşürleriniz, kataloglarınız ve tanıtım cdleriniz, firmanızın kurumsal kimliğini net bir şekilde ortaya koyacak, akılda kalıcı, göze hoş gelen şekilde tasarlanmalıdır. Renkler yine büyük önem taşıyarak, bir yığın katalog arasından kullanıcıya bizimkine bakması için bir fark yaratacak detaylara sahip olmalıdır.

Özellikle genç girişimciler, klasikleşmiş olan firma logolu kalem, bloknot, küpnot, ajanda gibi faktörlerin satın alma kararlarında hiç bir işe yaramadığını düşünmekte. Fakat özellikle ülkemizdeki gibi satın alma yapısı gelişmemiş ve kurumsallaşmamış iş dünyalarında bu tarz ufak ve zararsız görünen hediyeler işe yarayabilmektedir. Burada, promosyon ürünlerimizin seçimi ve tasarımı konusunda dikkat etmemiz gereken konu, insanların gözlerinin önünde bulunması durumnda onları yormayacak, aksine renk ve tasarım seçimiyle masalarında/ofislerinde bulundurmak isteyecekleri şekilde olmasıdır. Bir çok satın almacı, yoğunluk içerisinde yalnızca ilk aklına gelen firmalar ile görüşür, akıllarından çıkmayacak şekilde, gözlerinin önünde kalmamız gerek.

Kartvizit tasarımı

Kartvizitinizin artık yeni kimlik kartınız olduğunu daha önce şurada detaylarıyla açıklamıştık. Kurumsal kimliğinizle iç içe geçmiş, sizi ve firmanızı doğru şekilde yansıtacak, bir kenara fırlatılıp atılmayacak tasarımı yapmak önemli. Özellikle tanıtım, satış ve pazarlama esnasında kartvizitiniz ile birlikte kullanacağınız broşür, katalog, teklif formları gibi dokümanlarla uyum içinde olması size farkında olmadığınız bir artı katacaktır.

Web sitesi

Web siteniz artık en önem vermeniz gereken vitrininiz haline geldi. Bir görüşme esnasında bile karşınızdakiler mobil cihazları ile hemen giriş yapabiliyor. Profesyonel görünümlü ve kurumsal yapınızla uyum içerisindeki bir web sayfası size avantaj sağlayacaktır. Fakat bu profesyonel görüntü, kalabalık ve bilgi kirliliğine dönüşmemeli. Hepimiz gün içerisinde o kadar çok bilgiye maruz kalıyor ki, artık aradığımız bir bilgiye en kısa sürede ve en net biçimde ulaşmak istiyoruz, sayfalar arasında define aratmanın manası yok.

Bir diğer konuda, söylediğim gibi artık mobil cihazların ihmal edilemez bir gerçek olduğu. Sayfanız mutlaka mobil cihazlarda da uygun formatta açılabilir teknik alt yapıya sahip olmalı. İletişim bilgileriniz kolay ulaşılabilir, net ve anlaşılır biçimde, her sayfada görünür olmalı. Artık kimsenin sizin telefon numaranızı arayacak kadar bile vakti yok.

Marka Tescil

Marka tescili bir firmanın kuruluş aşamasından sonra yapacağı en önemli iş belki de. Uzun yıllar özellikle küçük işletmeler tarafından pek önemsenmemiş bir konu bu. “Kim ne yapsın benim markamı, adımı kullanıp, zaten bu malı kimse benim gibi üretemez, benimki hemen anlaşılır” zihniyetinin kırılması kolay olmuyor. Neyse ki, bu konuda gerek Ekonomi Bakanlığı’nın gerekse Kosgeb’in dolaylı yönlendirmesi var. Bir çok desteği kullanmak için artık markanızın tescilli olması bir ön koşul haline gelmekte. Ama benden tavsiye, destek kullanma zamanını bile beklemeden harekete geçin, markanız en önemli değerinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir