Dış Ticarette Kültür Farkları ve Önemleri

Uluslararası ticaret ortamının doğal bir getirisi çalıştığınız ülkelerin farklı yapısıdır. Bu farklar, günlük yaşantıya dair farklar olabileceği gibi doğrudan iş hayatı ile ilgili farklar da olabilmektedir.

Aslına bakılırsa, bu konuda yazılmış olan bir çok yazı, hatta kitaplar var. Kütüphanesinde bu konuda hatırı sayılır miktarda kitap olan, aklı başında, bu alanda üstad sayılabilecek insanların yazdıklarını takip eden birisi olarak, gördüğüm şu ki, bu farklar yalnızca kartvizit alışverişi nasıl yapılır, toplantıda nasıl davranılması gerekir, yemeğe gidildiğinde ne yapılmalıdır seviyesinde kalmakta. Şu bir gerçek ki, tüm bunlar işlerin daha rahat ve olumlu yürüyebilmesi için fayda sağlayan bilgilerdir. Bu tarz konularda bilgili olup, doğru zamanda yapılacak küçük jestler, iş yaptığınız firmaların gözünde sizi bir anda farklı bir noktaya koyabilir. O nedenle, her zaman için görüşme yapacağınız insanların ülkelerine göre, genel geçer bazı bilgileri edinmekte fayda var. Bu konuda hemfikiriz.

Ama aynı görüşü paylaşmadığımız şöyle bir nokta var. Bu tarz hareketler, yeri geldiğinde görüşmelere ciddi artılar katar, fakat bu konulara hakim olmamak çok istinai durumlar haricinde yapmakta olduğunuz görüşmelere olumsuz olarak yansımaz. Kazan ya da berabere kal gibi düşünebilirsiniz.

Peki olaya biraz farklı boyutlardan yaklaşsak?

Şu ana kadar 40’ın üzerinde ülke ile birebir iş yapmış durumdayım. Toplamda 450’in üzerinde firma ile de aktif ticaretim devam etmekte. İster istemez, insana sık iş yaptığı ülkeler konusunda genel bazı gözlemler yapma fırsatı doğuyor. Kültürel alışkanlıklardan ziyade, ticari alışkanlıkları, iş yapma stilleri konusunda bir kaç kelime yazmak faydalı olacaktır.

Çok bilmişlik yapmamak, ahkam kesmemek adına, yalnızca son 1 yıl içerisinde 10’dan fazla firmasıyla iş yaptığım ülkelere dair bir şeyler yazacağım. Fakat öncesinde iki konuda sizleri uyarmakta fayda görüyorum. İlki, iş yapmadan önce kültürel farklılıklar, alışkanlıklar vs. gibi konularda mutlaka bir önce çalışma yapmanız. Belirttiğim üzere, çok elzem olduğunu düşünmemekle birlikte, size hiç bir zararı olmaz. İkinci de, ülkeler ve iş alışkanlıkları konusundaki yorumlarım, tamamen çalışmakta olduğum firmalar neticesinde edindiğim kişisel görüşlerdir. Unutmayın, her firma, her çalışan iş hayatına farklı yaklaşabilmektedir. Ben yalnızca ülkelerin birden fazla firmasında gördüğüm ortak bazı noktalara değineceğim.

Almanya

Gerçekten farklı bir dünya. Almanya’dan bir firma ile çalıştığınız zaman her şey nettir. Gerekli tüm dokümantasyon ellerinde hazırdır. Hızlı ve düzenli cevap alırsınız. Pazarlık olayı oldukça sınırlıdır, hatta bir çok firmada böyle bir kavram yoktur. O nedenle ilk tekliflerinin son teklifleri olabileceğini göz önünde bulundurarak hareket edin. Ayrıca, bir çok Alman firması, Incoterms konusunda katıdır. Bir diğer özellik olarak da, genelde size verdikleri fiyatlarda paketleme gibi unsurları ya ayrıca belirtirler, ya da dahil etmezler, dikkat etmekte fayda var.

Amerika Birleşik Devletleri

Çalışması rahat ülkelerden birisidir. Uluslararası tecrübesi olmayan firmaya rastlamak zordur. Ödemelerde banka masrafları konusunda hassastırlar. Banka masraflarını karşı tarafa yansıyacağı şekilde yapılan ödemeler sorun çıkarabilir. 100 bin dolarlık ticarette bile yeri gelip 40-50 dolar masrafa takılabilirler. Bir diğer önemli nokta iç nakliyedir. Alım noktasından sevkiyatın yapılacağı liman veya havaalanına olan nakliye planladığınızın çok üzerinde masraflara yol açabilir. Sınırlı da olsa pazarlığa açıktırlar, çok üstelememekle birlikte mutlaka şansınızı deneyin.

Belçika

Belçika çok fazla uluslararası firmanın ana dağıtım, lojistik noktası olarak kullandığı bir ülkedir. Bunun getirisi olarak da, genellikle siz Belçika ile çalışıyorum sanırken, aslında çok farklı ülkelerin firmalarıyla işbirliği içerisindesinizdir. Ticarete bakış açıları farklılık gösterir. O nedenle ilk etapta muhattabınızın detaylı bir incelemesini yapmakta fayda vardır. Yazışmalar hızlı ve nettir.

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin’in büyüklüğü itibariyle, Çin ile çalışan ve bu konuda uzmanlaşanlar çoktur. Fakat benim gördüğüm, en sorunsuz ticaret yapılabilen ülkelerden biri konumundalar. Hızlı hareket edilebilir ve doğru malı konuştuğunuzdan eminseniz, çok kısa sürede sorunsuz olarak işlemleri bitirebilirsiniz. Boyut olarak ufak malzemelerde genel olarak paketleme, malı havaalanına teslim etme vs. gibi konulara ilave bedel talep etmezler. Pazarlık sınırsızdır J

Fransa

İtalya ile birlikte çalışması en zor ülkelerden birisidir. Attığınız bir maile ne zaman cevap alabileceğinizi kimse bilemez. Firmaya telefon edersiniz, otomatik santral sadece Fransızca konuşur, operatöre bile bağlanmaz, öylece dinlersiniz. Ağustos’ta bir ay kapatır giderler, dünya yansa umurlarında olmaz. Yaklaşık bir ay da senelik izini kullandılar mı, yılın neredeyse iki ayı muhattabınız karşınızda değildir. İzinde olan kişinin yerine genellikle bir başkası bakmaz, onun dönmesini beklersiniz öylece. Paketleme konusunda hassastırlar, yüksek paketleme bedelleri alırlar. Talep ettiğiniz evrak vs. konusunda ise oldukça anlayışlıdırlar. Sabrınız varsa, pazarlıktan güzel sonuçlar alınabilir, ama o noktaya getirene kadar sakinliğinizi korumalısınız.

Hollanda

Adeta ikinci Almanya’dır. Her şey net, her şey sorunsuz. Cevaplar hızlı, insanlar ilgili. Almanya’dan farklı olarak, evrak işleri hem kolaydır, hem de firmalar çok yardımcı olur. Bunun yanı sıra da, pazarlık sonucunda ciddi kazanımlarınız olabilir, ilk fiyatlarına çok atlamamak gerekli. Lojistik ağ da oldukça güçlüdür, işinizi kolaylaştırır.

İtalya

Hollanda’ya nasıl ikinci Almanya dediysek, İtalya da ikinci Fransa’dır. Hollanda’nın nasıl Almanya’dan da iyi yönleri var dediysek, burası da Fransa’yı mumla aratır. Sağlıklı bir yanıt almak adeta sabır testidir. Telefonla bile ulaşmak zordur. Gün içerisinde bile çoğu zaman telefonlara bakan olmaz. Aklınızda bulunsun, bir İtalyan firmasına ulaşmak için info mail adresini hiç bir zaman kullanmayın, zamanınıza yazık J unutmayın ki karşınızda akdeniz insanları var, pazarlık kanımızda var, sonuna kadar zorlayın.

İsveç

Kaçımızın hayalidir İskandinav ülkelerine yerleşmek? Bu adamlarla çalışırken işte bu hayali bir kez daha kuruyorsunuz. Düzenin diğer adı adeta. Tek dikkat etmeniz nakliye bedelleri olabilir, bir çok avrupa ülkesine göre oldukça yüksek nakliye bedelleri oluşabilir İsveç ile yaptığınız ticarette. Bu konuda dikkatli ve bol alternatifli çalışmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir