Sermayesiz İş Nasıl Kurulur?

Birçok genç girişimci adayı, her başarısızlığının ardından sığınacak bir bahane arar. Bunların en başında da genel olarak sermayesiz olmak gelir. Doğrudur, kendim de dâhil olmak üzere, doğru zamanda yeterli sermayesi olmadığı için, oldukça ümit vadeden girişimleri gerçekleştirememiş birçok girişimci adayı var. Hatta bunların hatırı sayılır bir bölümü de bir süre sonra girişim ruhunu kaybedip pes ediyor ve plaza insanı haline geliyor. Fakat bir nokta atlanıyor gibi. Tüm imkânlar elinde olduktan sonra, bunu herkes başaramaz mıydı zaten?

Başarılı bir girişimin birçok unsuru vardır. Güzel bir fikir, bu fikri hayata geçirebilecek know-how, sermaye, zaman, ilişkiler vs. gibi hatırı sayılır sayıda birleşeninin aynı anda, istediğiniz miktarda elinizde olması maalesef genelde pek mümkün olmuyor. Peki, o halde pes edip bırakacak mıyız, yoksa elimizdekileri kullanarak en iyi sonucu ortaya koymaya mı çalışacağız?

Öncelikle şunu ortaya koyalım; girişimcilik yolunun yükleri, birçoğumuzun tek başına taşıyabileceğinden çok daha ağır. Ve unutmayalım ki, birlikte hareket etmek, ne başarısızlık göstergesi, ne de utanılacak bir şey. Hatta doğru insanlarla hareket etmek, birbirini tamamlayan, başarıya çok daha hızlı ve eksiksiz ulaşma yolunda önemli mesafe kat ettiren bir unsur olabiliyor.

O halde nereden başlayacağız?

Fikrimizi oluşturan unsurları ortaya koymak, daha sonraki adımlarımızı belirleyebilmesi açısından iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Bu bize, hem bizi bekleyen yolu, hem de bu yolu kat etmek için gerekli olan, fakat imkânlarımızın sınırlı olduğu noktaları gösterecektir.

Kendinizin farkına varın

Kendi yetilerinizin ve sınırlarınızın farkına varmak, sizi hayat boyu birçok noktada başarıya ulaştıracak, diğer birçoğunda da hayal kırıklıklarınızı önleyecektir. Ama daha ufak boyutta düşünmek gerekirse, girişiminiz için kendinizi nerede konumlandırabileceğinizi gösterecektir. İyi bir fikriniz, bol zamanınız var, ama gerekli bağlantılarınız mı eksik? Veya her şey tamam da tek ihtiyacınız bir miktar sermaye mi? Durumunuzu sağlıklı analiz etmek, size bir sonraki adımda neyi aramanız gerektiğini, talep ettikleriniz karşılığında da karşınızdakine neyi sunabileceğinizi gösterecek.

Ortaklıklardan kaçınmayın

O halde olası eksiklerimizi nasıl tamamlayabileceğiniz? Yazının başında da belirttiğim gibi, birçok girişimcinin temel bahanesidir sermayesizlik. Biz de onu ele alalım o halde. Düşünün, güzel bir fikriniz var, bunu hayata geçirecek zamanınız ve bilgi birikiminiz var. Ama gerekli sermayeye ve daha sonra bu fikrin ayağa kaldırılmasında ihtiyaç olacak bağlantılara sahip değilsiniz. O zaman yoğunlaşmanız gereken nokta, bu fikre yatırım yapacak, sizinle ortak çalışabilecek doğru insanların arayışına girmek. Girişimcilerin büyük bölümü, fikrine o kadar odaklanmış durumdaki, kafasını kaldırıp etrafını gözlemlemek yerine, en ufak bir eksiklikte karalar bağlamayı tercih ediyor.

İş dünyasının bir temel amacı vardır, o da para kazanmak. Bunu hiç unutmayın. Eğer doğru fikriniz ve donanımınız var ise, bu işe sermaye koyacak birisi mutlaka bulunur. O kişiler artık her yerde, sadece siz henüz farkında değilsiniz. Yeter ki, hem kendinizin, hem de projenizin potansiyelini ortaya koyun. Kim kenarda boşta duran parasından, güzel ve gelecek vadeden bir yatırımla daha çok para kazanmak istemez ki? Zaten oyunun kuralı bu değil mi?

Gelecek yazılarda atılacak doğru adımları, kurulacak olası ortaklıkları ve bunlarda dikkat edilmesi gereken hususları detaylarıyla aktarmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir